Foto: Tatranský ľadový dóm na Hrebienku otvoril brány prvým návštevníkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatranský ľadový dóm
Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách pred jeho slávnostným otvorením. Tento rok sa stavitelia inšpirovali Bazilikou Sv. Petra v Ríme s Berniniho kolonádou. Vysoké Tatry, 22. november 2018. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 23. novembra (WebNoviny.sk) – Už po šiestykrát otvorila vo štvrtok podvečer svoje brány najväčšia atrakcia zimnej sezóny v Tatrách – Tatranský ľadový dóm, vytvorený z rekordných 225 ton ľadu.

Pre verejnosť bude k dispozícii od piatka 23. novembra, denne v čase od 9:00 do 16:30 a otvorený bude zhruba do konca apríla. Počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný.

Unikátny projekt

Ako informovala Veronika Littvová – riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, ktorá je organizátorom podujatia, tento rok sa ľadový dóm nesie v téme Baziliky Sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonády a je postavený z 1 880 kusov ľadových blokov.

Výber témy je každoročne výsostne v réžii otca projektu Tatranského ľadového Dómu, ktorým je Martin Šabľa.V Berniniho kolonáde bude situovaných 84 stĺpov po oboch stranách. Celková výška stĺpov je do päť metrov a na ich vrcholoch sú umiestnené sochy. Podľa Littvovej je projekt ľadového dómu unikát a do budúcna by sa chceli inšpirovať obdobnou atrakciou z Číny.

Rekordná návštevnosť

Manažér stavby Tatranského ľadového dómu Rastislav Kromka uviedol, že najviac im tento rok pri stavbe dómu dala zabrať teplá jeseň. O precízne detaily Berniniho kolonády sa postaral Adam Bakoš so svojím tímom. Ľadovú stavbu tvoril viac-menej stabilný tridsaťčlenný tím, ktorý tento rok obohatila aj sochárka z amerického Texasu.

Minulý rok zaznamenal dóm rekordnú návštevnosť – 250 tisíc návštevníkov, organizátori očakávajú, že túto pomyselnú hranicu tento rok prekonajú. Počas celej hlavnej zimnej sezóny budú každú nedeľu v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia pre verejnosť.

Návštevníci si môžu ešte tento rok v týchto unikátnych mrazivých priestoroch vychutnať otvárací koncert, štyri adventné a silvestrovský koncert.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať