Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby zabránil obetiam a škodám v rámci vojny v Pásme Gazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Israel Palestinians
Palestínčania hľadajú preživších po izraelskom údere na budovu v utečeneckom tábore Jebaliya v Pásme Gazy. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v holandskom Haagu v piatok nariadil Izraelu, aby zabránil obetiam na životoch a škodám v rámci pokračujúcej vojny voči militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Toto nariadenie ICJ bolo vnímané ako zdrvujúce pokarhanie izraelského správania sa vo vojne, ktorá trvá už štvrtý mesiac.

Viac ako 26-tisíc mŕtvych

Súd nariadil Izraelu, aby do mesiaca podal správu, že postupuje v súlade s nariadením ICJ. Súd však nenariadil prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte, ktorý si už v Pásme Gazy podľa palestínskych predstaviteľov vyžiadal už viac ako 26-tisíc mŕtvych.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Útok militantného hnutia Hamas, ktorý 7. októbra rozpútal túto vojnu, zabil na izraelskej strane približne 1 200 ľudí, pričom militanti zajali ďalších 250 osôb.

Izrael pácha v Pásme Gazy genocídu

Piatkové rozhodnutie prišlo na základe podania Juhoafrickej republiky, ktorá tvrdí, že Izrael pácha v Pásme Gazy genocídu. Palestínski predstavitelia privítali predbežné rozhodnutie súdu.

„Štáty majú teraz jasné zákonné povinnosti zastaviť genocídnu vojnu Izraela proti palestínskemu ľudu v Pásme Gazy a uistiť sa, že nie sú spolupáchateľmi,“ uviedlo vo vyhlásení palestínske ministerstvo zahraničných vecí.

Nariadenie by „malo slúžiť ako budíček pre Izrael a aktérov, ktorí umožnili jeho beztrestnosť,“ poznamenalo palestínske ministerstvo zahraničných vecí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HamásICJ Medzinárodný súdny dvor