Vlaky na Slovensku opäť premávajú podľa riadneho grafikonu, v niektorých vozňoch sú povinné miestenky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 10. mája 16:32

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na základe rozhodnutia vlády od nedele 10. mája 2020 po takmer dvoch mesiacoch čiastočne obnovila vnútroštátnu dopravu. Po vyhlásení mimoriadnej situácie národný dopravca vypravoval v priemere 1015 vlakov denne, teraz sa ich počet navýši na zhruba 1396.

Medzinárodné linky zostávajú pozastavené

Od tohto dátumu tak opäť podľa štandardného grafikonu vlakovej dopravy 2019/2020 premávajú všetky vnútroštátne vlaky vypravované vo verejnom záujme. Ide teda o vnútroštátne vlakové spojenia s výnimkou vlakov kategórie InterCity (IC).

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Zároveň platí, že medzištátne vlakové spoje zo a do SR na všetkých hraničných priechodoch so všetkými susednými krajinami zostávajú pozastavené.

Povinné rezervácie

Dôležitou informáciou pre cestujúcich je tiež to, že od 18. mája 2020 bude spustený predaj vnútroštátnych rezervácií, zavádza sa tiež povinná rezervácia miest v 1. vozňovej triede a povinná rezervácia v nočných vlakoch R 614 / R 615 (v úseku Trenčín – Poprad Tatry), R 800 (v úseku Plešivec – Levice) a R 801 (v úseku Bratislava hl.st. – Plešivec) a povinná rezervácia bicyklov vo vlakoch diaľkovej dopravy.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko