MHD vo Vranove nad Topľou už nebude zadarmo pre všetkých, mesto je v zlej finančnej situácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MHD Bratislava
Foto: SITA/Robert Tappert
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Vranov nad Topľou už nebude od začiatku februára poskytovať bezplatnú mestskú autobusovú dopravu. Tá v meste končí po dvoch rokoch.

Dôvody zrušenia sú finančné, mesto v minulom roku na bezplatnú dopravu doplácalo 165-tisíc eur. Prepravilo ňou viac ako 181-tisíc osôb. Celkovo za dva roky to bolo vyše 340-tisíc cestujúcich.

Zlá finančná situácia

Ako informovala hovorkyňa Mesta Vranov n/Topľou Eva Fedorňáková, obyvatelia mesta a okresu, ako aj jeho návštevníci, mohli bezplatne využívať mestskú verejnú dopravu od začiatku roka 2022. Z dôvodu zlej finančnej situácie v samospráve na Slovensku však bude bezplatná doprava od začiatku februára tohto roka zachovaná iba pre obyvateľov mesta nad 65 rokov, ktorí sú držiteľmi Karty seniora.

Bezplatnú verejnú dopravu sme spustili pred dvoma rokmi. Občania túto službu mesta využívali a podľa štatistík, aj napriek covidovému obdobiu, mala stúpajúcu tendenciu. No momentálna situácia v samospráve na celom Slovensku nedovoľuje udržať takéto služby v plnom rozsahu. Čaká nás veľmi zložitý rok a takéto činnosti si nemôžeme dovoliť. Chceme však byť ústretoví vo vzťahu k našim seniorom. Preto sme sa rozhodli v tomto roku službu doprava zdarma ponechať pre seniorov nad 65 rokov,“ vysvetlil primátor mesta Ján Ragan.

Rast nákladov

Bezplatnú mestskú hromadnú dopravu zaviedli vo Vranove n/Topľou od 1. januára 2022. Za prvý rok ju využilo celkovo viac ako 159-tisíc cestujúcich. Mesto v prvom roku na túto službu poskytlo dopravcovi SAD Humenné, a.s. OZ Vranov nad Topľou 120-tisíc eur.

V minulom roku mesto pôvodne počítalo s rovnakou sumou, v apríli tento príspevok ale zvýšilo o ďalších 45-tisíc eur na celkovo 165-tisíc eur. Dôvodom bol rast nákladov, ktoré podľa dopravcu stúpli o viac ako 30 percent. V roku 2023 prepravili autobusy bezplatne viac ako 181-tisíc osôb.

Rozpočet vo výške 190-tisíc eur

Pre rok 2024 schválili mestskí poslanci v rozpočte na verejnú dopravu, pri plánovanom objeme výkonov 88-tisíc kilometrov a plánovanom počte 166-tisíc prepravených osôb, sumu 190-tisíc eur.

V tomto rozpočte je pritom zapracovaný doplatok za rok 2023 v sume 45-tisíc eur. Zvyšných 145-tisíc eur predstavuje účelový transfer pre SAD, a. s., OZ Vranov nad Topľou na náhradu straty, ktorá vznikla dopravcovi pri poskytovaní výkonov vo verejnom záujme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva FedorňákováJán Ragan