Teherán tvrdí, že vydal varovanie 72 hodín pred útokom na Izrael. Washington to popiera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lloyd Austin
Americký minister obrany Lloyd Austin (vľavo) a predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley počas tlačovej konferencie v Bruseli (14. február 2023). Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Predstavitelia v Spojených štátoch popierajú, že by Washington dostal od Teheránu varovanie vopred o tom, že sa chystá spôsobiť v Izraeli značné škody. Tureckí, jordánski a irackí predstavitelia tvrdia, že Irán tak urobil niekoľko dní pred raketovým a dronovým útokom na Izrael. Iránsky minister zahraničia povedal, že susedné krajiny a USA, ktoré sú spojencom Izraela, dostali výstrahu pred útokom 72 hodín vopred. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Popredný predstaviteľ americkej vlády iránske tvrdenie však poprel ako „absolútne nepravdivé“. Washington bol podľa neho v kontakte s Teheránom cez švajčiarskych prostredníkov, ale upozornenie 72 hodín vopred nedostali.

Irán podľa neho ani nenaznačil, čo bude cieľ, aby mohli evakuovať. USA dostali správu, až keď sa začali údery s úmyslom byť „vysoko deštruktívne“, skonštatoval. Tvrdenie Iránu o rozšírenom varovaní môže byť podľa neho snahou kompenzovať chýbajúce väčšie škody spôsobené útokom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať