Benzín ani nafta by nemali zdražieť, ale ceny môže ovplyvniť letná dovolenková sezóna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Analytici neočakávajú v najbližších dňoch zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, ak sa cena ropa udrží v rozpätí 72 až 77 amerických dolárov za barel, kde ju vidíme už niekoľko týždňov, tak neočakáva v najbližšom období významnejšie zmeny v cenách pohonných látok.

Rozbieha sa sezóna dovoleniek

Ceny na slovenských pumpách by sa však mohli zmeniť pre aktuálnu letnú dovolenkovú sezónu. „Rozbieha sa letná dovolenková sezóna, čo môže tlačiť na rast cien benzínov pre výraznejšie cestovanie a tankovanie,“ dodala Glasová.

Aktuálny vývoj svetových cien ropy by nemali negatívne ovplyvniť ceny benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach ani podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa. Ceny benzínu by tak mali ostať naďalej pod eurom a 60 centami a nafty mierne nad eurom a 40 centami.

Nafta zdražela výraznejšie

V ostatných týždňoch ceny pohonných látok viac-menej stagnovali alebo zaznamenali mierny pokles. Minulý týždeň sa ale ceny zvýšili, v prípade benzínu mierne a pri nafte výraznejšie.

Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za 25. týždeň tohto roka sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,589 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena mierne vzrástla o 0,6 %.

Liter 98-oktánového benzínu vzrástol taktiež o 0,6 % a dosiahol úroveň 1,785 eura. Ceny nafty ale vzrástli výraznejšie, a to o 1,6 % na úroveň až 1,456 eura za liter.

V medziročnom porovnaní sú pohonné látky stále lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 15 až 17 % a nafta 24 %.

Ceny ropy mierne klesli

Zhruba od konca mája sa ceny ropy Brent hýbu v rozpätí 77 až 72 dolárov za barel. Ani počas tohto týždňa tomu nebolo inak a ropa sa obchodovala v rozpätí 72 až 75 dolárov za barel.

V porovnaní s úvodom minulého týždňa, kedy sa nachádzala na 77-dolárovej hodnote, jej ceny mierne klesli.

Začiatkom tohto týždňa na ropný trh vplývali podľa Glasovej hlavne obavy z vývoja politickej situácie v Rusku, kde došlo ku konfliktu medzi Moskvou a Wagnerovou skupinou.

„Konflikt sa však rýchlo upokojil a ceny ropy potlačili nahor správy o výraznom poklese ropných zásob v USA,“ doplnila Glasová.

Sprísňovanie menovej politky

Ropa sa podľa Pánisa v minulom týždni vymanila z predajných tlakov prameniacich najmä z pokračovania sprísňovania menovej politiky centrálnymi bankami.

„Hoci predstavitelia centrálnych bánk z oboch brehov Atlantického oceánu si udržali aj minulý týždeň, predovšetkým počas konferencie v portugalskej Sintre, jastrabí slovník tvrdiac, že práca ohľadne skrotenia inflácie ešte nie je dokončená, na trhu s ropou prevážili iné faktory,“ podotkol Pánis.

Obchodníci sa priklonili k myšlienke, že americká aj európska ekonomika by si mali poradiť aj s prísnejšou menovou politikou a nemali by výrazne spomaliť tempo ekonomického rastu.

Na ropnom trhu bude podľa Glasovej naďalej miešať karty hlavne nálada investorov ohľadom vývoja dopytu po rope. Rast cien ropy a teda aj pohonných látok je brzdený hlavne obavami investorov zo spomalenia európskej, americkej aj čínskej ekonomiky, čo by malo negatívny vplyv aj na dopyt po rope.

„Tento názor potvrdzujú aj centrálne banky, ktoré stále upozorňujú na to, že zvyšovanie úrokových sadzieb ešte nie je na konci. Zatiaľ tieto obavy prevládajú a preto nevidíme väčší priestor na rast cien ropy,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKA