Búrky na Slovensku spôsobili energetickú kalamitu, výpadky zasiahli viac ako 30-tisíc odberných miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búrka, elektrina, výpadok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

aktualizované 22. júna, 13:51

Večerné a nočné búrky v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji spôsobili energetickú kalamitu. Ako informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš, počas noci zasiahli výpadky elektriny viac ako 30-tisíc odberných miest.

Pohotovostní pracovníci v teréne

Dôvodom pribúdajúcich porúch na elektrických vedeniach vysokého a nízkeho napätia boli najmä stromy a konáre popadané na vodiče.

„Vďaka riadeniu dispečerov a nasadeniu pohotovostných pracovníkov v teréne sa však podarilo obnoviť distribúciu elektriny pre väčšinu domácností ešte počas noci. Momentálne je bez dodávky elektrického prúdu ešte skoro 2 700 domácností,“ uviedol Gejdoš.

Energetici riešia poruchy na deviatich vedeniach vysokého napätia, ktoré vyradili z prevádzky viac ako 50 trafostaníc a na úrovni nízkeho napätia potrebujú opraviť viac ako sto poškodení.

Poškodené časti vedení

Najviac zasiahnutými mestami a obcami sú mestá Tvrdošín, Čadca a Hriňová obec Oravské Veselé v okrese Námestovo, obce Valaská Dubová a Komjatná v okrese Ružomberok, obce Staré Hory a Turecká v okrese Banská Bystrica, obce Dobroč a Holiša v okrese Lučenec a obec Šútovce v okrese Prievidza.

„Na niektorých miestach už elektrikári intenzívne pracujú na obnovení dodávky elektriny, ale v niektorých ťažšie prístupných lokalitách ešte len vyhľadávajú konkrétne poškodené časti vedení. Dĺžka opráv bude závislá od prístupnosti poruchových miest a náročnosti opráv. Energetici pritom urobia maximum, aby to bolo v čo najkratšom čase,“ dodal Gejdoš.

Veterná smršť

Výpadok elektrickej energie po veternej smršti hlásia aj v Bučanoch v okrese Trnava. V prevádzke nie je základná škola, materská škola, zdravotné stredisko ani lekáreň. Obecný úrad podľa starostu Rastislava Kurinca funguje bez počítačov. Obchody v obci si zadovážili elektrocentrály, aby zachránili tovar v mrazničkách a chladničkách.

Večerná smršť polámala stromy, ale významnejšie škody podľa starostu Kurinca nespôsobila. Výpadok elektrickej energie by mala poruchová služba odstrániť v štvrtok okolo obeda.

V Jaslovských Bohuniciach mali v štvrtok v pláne pripravovať park na sobotné oslavy 910. výročia prvej písomnej zmienky o obci, namiesto toho odstraňujú následky večernej smršte. Silný vietor tu lámal konáre aj celé stromy, obec bola podľa starostky Boženy Krajčovičovej takmer do tretej hodiny do rána bez elektriny.

Obec neeviduje žiadne väčšie škody

Polovica miestnej časti Paderovce nemala elektrinu ani v štvrtok ráno. Živel nespôsobil žiadne zranenia, oslavy aj s Radošinským naivným divadlom budú. Veterná smršť so silným dažďom prišla podľa starostky Krajčovičovej večer okolo trištvrte na osem. Okrem polámaných stromov poškodila aj dve plechové strechy na Novej ulici. Nikto nebol zranený, obec na svojom majetku neeviduje ani žiadne väčšie škody.

Dobrovoľní hasiči z Jaslovských Bohuníc zasahovali večer v susednej obci Radošovce, kde padajúce stromy strhli elektrické vedenie a ohrozovali linkový autobus.

„Vodič autobusu v pravej chvíli správne zareagoval, začal cúvať a dostal tak ľudí do bezpečia,“ informoval o zásahu Miloš Rapant. V autobuse spoločnosti Arriva Trnava bolo 11 cestujúcich, nikomu z nich sa nič nestalo. Následky veternej smršte odstraňovali dobrovoľní hasiči aj v Horných Orešanoch a viacerých ďalších obciach v okolí Trnava.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru Trnavského kraja zasahovali podľa ich hovorkyne Leny Košťálovej v súvislosti s poveternostnou situáciou celkovo 22-krát, dobrovoľní hasiči spolu 50-krát.

Odstraňovali popadané stromy z cestných komunikácií a odčerpávali vodu z pivníc rodinných domov. Celkom zasahovalo 36 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 179 dobrovoľných hasičov.

Výpadky elektriny

Západoslovenská distribučná zaznamenala po intenzívnej búrke v stredu popoludní zvýšený počet výpadkov elektrickej energie. Vzniklo 30 porúch na vedeniach vysokého napätia, výpadkom elektrickej energie bolo postihnutých vyše 72 000 odberných miest. Najviac boli podľa hovorkyne Západoslovenskej distribučnej Michaely Dobošovej zasiahnuté oblasti Senica a Trnava.

„Vďaka intenzívnemu nasadeniu kolegov sa poruchy darilo odstraňovať priebežne, vo štvrtok ráno sme evidovali ešte 13 porúch. Na ich odstraňovaní sa intenzívne pracuje, niektoré si však vyžadujú dlhší čas na opravu,“ informovala Dobošová.

Príčinou dlhšieho času opravy sú predovšetkým pováľané stromy na vedeniach a roztrhané vodiče. V priebehu dnešného dňa by však podľa nej mali byť všetky poruchy odstránená a elektrickú energiu by mali mať všetky odberné miesta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Božena KrajčovičováLena KošťálováMichaela DobošováMiroslav GejdošRastislav Kurinec
Firmy a inštitúcie Arriva TrnavaHaZZ Hasičský a záchranný zborSSD Stredoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná