Dovolenková sezóna by mohla narušiť pokojné obdobie na slovenských pumpách, analytici však nepredpokladajú zásadné zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na slovenských čerpacích staniciach sa nebudú ceny pohonných látok výraznejšie meniť. Predpokladajú to analytici.

Marže sú pomerne stabilné

Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, pokojné obdobie na slovenských pumpách by mohla narušiť rozbiehajúca sa letná dovolenková sezóna, ktorá môže tlačiť na rast cien pohonných látok pre výraznejšie cestovanie a tankovanie.

Zásadnú zmenu cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach v najbližšom čase nepredpokladá ani analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Ceny ropy sa totiž podľa neho už niekoľko týždňov pohybujú v relatívne úzkom pásme a aj rafinačné marže sú pomerne stabilné.

„Ceny benzínov by sa tak mali naďalej pohybovať okolo 1 eura 60 centov a nafty mierne nad 1 eurom a 40 centami,“ podotkol pre agentúru SITA Pánis.

Mierny pokles a stagnácia

Hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš si myslí, že cenovky na domácich čerpacích staniciach by mohli ďalší týždeň mierne klesať, možno stagnovať.

„Veľa však bude záležať aj na tom, ako sa trhy pohnú v úvode nového týždňa po víkende,“ dodal Gábriš.

Zhruba v polovici mája ceny pohonných látok na pumpách po predchádzajúcich poklesoch vzrástli. V posledných dvoch týždňoch už ale ceny viac-menej stagnujú.

Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za 23. týždeň 2023 sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,584 eura.

V týždňovom porovnaní tak jeho cena len nepatrne klesla o 0,1 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,781 eura a jeho cena na týždennej báze taktiež stagnovala. Podobne na tom bola aj nafta, jej cena taktiež zostala takmer bez zmeny na úrovni 1,423 eura za liter.

Obavy zo slabnutia globálneho dopytu

„V medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 15 až 17 % a nafta až takmer 23 %,“ doplnila Glasová.

Ropa prerušila dvojtýždenný pokles a v minulom týždni sa posunula mierne nahor s približne 1,5- percentným rastom. Benchmark WTI sa usadil nad 71 dolármi a severomorská ropa Brent zatvárala nad 76 dolármi.

„Obmedzovanie ťažby kartelom OPEC+ prevážilo na trhu nad obavami zo slabnutia rastu globálneho dopytu po komodite pre chladnutie ekonomického rastu. Okrem toho obchodníci dúfajú, že tvorcovia hospodárskej politiky v Číne príjmu rôzne stimulačné opatrenia s cieľom podporiť pomerne slabé oživovanie sa lokálneho hospodárstva,“ uviedol Pánis.

Podľa Pánisa tvrdé dáta z Číny hovoria, že napriek nepresvedčivému ekonomickému rastu, ktorý zaostáva za očakávaniami, dosiahol output čínskych rafinérii v máji druhú najvyššiu hodnotu v histórii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováMarek GábrišStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB bankaJ&T BANKAŠÚ Štatistický úrad SR