Najvyspelejšie ekonomiky sveta môžu ako prvé ukončiť svoju závislosť na uhlí, podľa Habecka vojna na Ukrajina zrýchlila procesy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spaľovanie uhlia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 môže byť lídrom v ukončení používania uhlia, ktoré je zodpovedné za veľkú časť emisií skleníkových plynov.

Navrhol to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck s tým, že skupina môže nielen viesť v ukončení využívania uhlia na elektrinu, ale aj v dekarbonizácii dopravného systému.

Stopka fosílnym palivám

Minister, pod ktorého rezort patria aj opatrenia v oblasti klímy, povedal, že otázka by sa mohla preniesť na summit lídrov G7 v nemeckom Elmau budúci mesiac a potom na stretnutie skupiny vedúcich a rozvíjajúcich sa ekonomík G20 koncom tohto roka.

Primať krajiny G20, aby sa prihlásili k ambicióznym cieľom stanoveným niektorými z najvyspelejších ekonomík, bude podľa agentúry AP kľúčové, pretože krajiny ako Čína, India a Indonézia sú naďalej silne závislé od uhlia.

Habeck poznamenal, že by bolo nesprávne považovať úsilie, ktoré krajiny vynakladajú na riešenie súčasnej energetickej krízy, podnietenej ruskou vojnou na Ukrajine, za boj proti snahám o ukončenie využívania fosílnych palív.

Rýchlejšia ekologická transformácia

Environmentálne skupiny varovali, že krajiny ako Nemecko riskujú podkopanie svojich ekologických cieľov tým, že sa budú snažiť zabezpečiť nové zdroje zemného plynu, aby nahradili výpadok dodávok z Ruska. „To, čo v súčasnosti vidíme, je zrýchlenie ekologickej transformácie,“ skonštatoval minister.

Vysokopostavení predstavitelia G7 sa zišli v Berlíne na trojdňovom stretnutí, počas ktorého sa budú snažiť dohodnúť spoločné ciele pre prechod od fosílnych palív k obnoviteľnej energii, ktorá je podľa vedcov naliehavo potrebná na obmedzenie klimatickej zmeny.

Účastníci sa tiež budú usilovať dospieť k dohodám o posilnení finančnej pomoci pre chudobné krajiny pre zvládanie klimatickej zmeny, dodatočných zdrojoch pre biodiverzitu, ochrane oceánov a znižovaní znečistenia plastmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Habeck