Slovensko má viac ako tisíc verejných nabíjacích bodov pre elektromobily, v ich výstavbe by sme však mali výrazne pridať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica pre elektromobil
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

Slovenskí motoristi majú podľa najnovších dát k dispozícii viac ako tisíc verejne dostupných nabíjacích bodov.

Ako ďalej informovala Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), naša krajina je však ešte stále iba v úvodnej fáze budovania siete a vzhľadom na očakávaný rast elektrifikácie cestnej dopravy potrebuje v rýchlosti výstavby pridať. Dôležitým impulzom bude podľa aliancie podpora nabíjacej infraštruktúry z plánu obnovy.

Dominantný pohon už do pár rokov

Aktuálne SEVA na Slovensku eviduje 1 020 nabíjacích bodov v celkovo 430 lokalitách. Ich počet medziročne stúpol o 37 %. Takmer tri štvrtiny zo všetkých nabíjacích bodov (739 kusov) sú bežné 22 kW body na striedavý prúd (AC) a takmer jednu štvrtinu (222 ks) tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd (DC). Zvyšok (59) sú ultrarýchle DC nabíjačky.

„Nárast počtu nabíjacích bodov je kľúčová vec pre akceptáciu elektromobilov ako zelenej alternatívy v osobnej cestnej doprave. Dnešnou realitou vo všetkých významných automobilkách je prechod na výrobu elektromobilov, z ktorých sa do roku 2030 stane dominantný pohon. Presvedčiť ľudí, aby prešli na klimaticky šetrnú elektromobilitu, môžeme len vtedy, ak zabezpečíme, že sa budú môcť rýchlo a jednoducho nabíjať, nech sú kdekoľvek,“ uviedol riaditeľ SEVA Patrik Križanský.

Slovensko musí vo výstavbe pridať

Ako zároveň doplnil člen výkonného výboru SEVA a riaditeľ Škoda Auto Slovensko Jaroslav Hercog, hoci počet nabíjacích staníc rastie, Slovensko musí vo výstavbe výrazne pridať.

„Aj keď sa budovanie infraštruktúry nabíjania postupne rozbieha a plán obnovy počíta s jej ďalším rozširovaním, stále nízka miera pokrytia Slovenska je jednou z najväčších prekážok pri rozhodovaní našich zákazníkov o plynulom prechode na tento alternatívny pohon,“ objasnil.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu je platformou zastupujúcou väčšinu súkromného sektora v odvetví elektromobility na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav HercogPatrik Križanský
Firmy a inštitúcie SEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu