Vo Vyšných Hágoch potrebujú na platy skoro milión eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Foto: SITA/AP

POPRAD 22. februára (WEBNOVINY) – Zvýšenie platov lekárov v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch zdvihlo mesačné náklady o 13 234 eur. Od 1. júla to bude ďalších 7 500 eur.

Priemerná mzda lekárov sa zvýšila z 1 618 eur v minulom roku na 1 764 eur v januári tohto roka. Len zvýšením platov lekárov sa zvýšia náklady na mzdy o 20 734 eur, informoval SITA riaditeľ ústavu Jozef Poráč.

Väčší dopad bude mať pre ústav zvyšovanie platov zdravotných sestier. Od 1. apríla to bude podľa Poráča znamenať zvýšenie nákladov približne o 61 000 eur mesačne.

Priemerná mzda zdravotných sestier v minulom roku bola 800 eur. Po zvýšení stúpne na 1 050 eur. „Tieto nárasty platov spôsobia inflačný nárast nákladov približne o 10 %, čo v ročnom vyjadrení je asi 980 000 eur. Bohužiaľ, tieto legislatívne rozhodnutia prijal štát bez akéhokoľvek finančného krytia,“ uviedol Poráč.

Na nárast platov podľa Poráča zareagovala čiastočne len Všeobecná zdravotná poisťovňa. Zdravotné poisťovne Union a Dôvera sa podľa neho tvária, že ich sa táto inflácia, vyvolaná rozhodnutím parlamentu netýka. „V prípade, že zdravotné poisťovne odmietnu kryť túto potrebu finančných prostriedkov, bude to znamenať totálny kolaps zdravotného systému na Slovensku,“ zdôraznil Poráč.

Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch uskutočnil za posledných 12 rokov množstvo racionalizačných opatrení, čoho výsledkom bolo vyrovnané hospodárenie v posledných štyroch rokoch. „Ústav hospodári bez vytvárania dlhov a plní si všetky odvodové povinnosti. Z uvedeného dôvodu nemá vnútorné zdroje na vykrytie tak obrovského zvýšenia nákladov,“ povedal Poráč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať