Americký akciový trh dosiahol najväčší týždňový rast od novembra 2020, šéf FED-u verí v silu domácej ekonomiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Akciový trh USA v piatok už štvrtý deň v rade stúpol a dosiahol najväčší týždňový rast od novembra 2020. Tohtotýždňové posilnenie nastalo po tom, ako americký Federálny rezervný systém (Fed) prvýkrát od roku 2018 zdvihol úroky a naznačil niekoľko ďalších zvýšení.

Boj proti inflácii

Tento krok vysiela signál, že centrálna banka sa sústredila na boj proti inflácii, ktorá je najvyššia za desaťročia. Šéf Fed-u Jerome Powell zároveň zdôraznil presvedčenie, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby zvýšeniu úrokov odolala.

Kroky Fed-u a ekonomický výhľad poskytujú trhu lepšie pochopenie toho, čo môže očakávať, povedal Bill Northey z peňažného ústavu U.S. Bank.

Kľúčové výdavky spotrebiteľov

Trh nahor posunuli technologické a telekomunikačné firmy, maloobchodné spoločnosti, automobilky a ďalšie firmy, ktoré sú závislé od výdavkov spotrebiteľov. Index S&P 500 stúpol o 1,2 percenta na 4 463,12 bodu.

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 34 754,93 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 2 percentá na 13 893,84 bodu a index menších spoločností Russell 2000 vzrástol o 1 percento na 2 086,14 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)