Britská centrálna banka vyhlásila, že s cieľom podporiť libru nebude váhať a zvýši úrokové sadzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britská centrálna banka
Britská centrálna banka Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Britská centrálna banka vyhlásila, že nebude váhať zvýšiť úrokové sadzby, aby zabrzdila infláciu. Konštatovala to po poklese libry voči doláru na rekordné minimum. Vyjadrenie Bank of England nasledovalo po tom, ako rezort financií Veľkej Británie v snahe upokojiť investorov oznámil, že zverejní plán riešenia problému verejného dlhu.

Libra na tieto vyhlásenie reagovala posilnením a v utorok na ázijských trhoch stúpla o viac ako 1 percento na 1,08 USD/GBP. Informuje o tom portál bbc.com.

Na historickom minime

Libra predtým na historické minimum voči americkej mene klesla po víkendovom sľube ministra financií Kwasiho Kwartenga, že ešte viac zníži dane.

Dôvodom oslabenia libry bolo to, že globálne trhy zareagovali na obavy, že pre financovanie redukcie daní bude potrebné prudké zväčšenie požičiavania si britskej vlády. Slabá libra znamená zdraženie importovaných tovarov a riziko ďalšieho zvýšenia rastúcich životných nákladov.

Úroky sa ešte výrazne zvýšia

Časť ekonómov očakávala, že Bank of England na najbližšie dni zvolá núdzové zasadanie, aby zvýšila úrokové sadzby v snahe o zastavenie pádu libry. Britská centrálna banka však namiesto toho uviedla, že vývoj na finančných trhoch veľmi pozorne sleduje a úplne situáciu zhodnotí na svojom najbližšom zasadaní 3. novembra.

Investori predpovedajú, že britské úrokové sadzby by sa do jari mohli viac ako zdvojnásobiť na úroveň 5,8 percenta z terajších 2,25 percenta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kwasi Kwarteng
Firmy a inštitúcie Bank of England