Český HDP sa minulý rok zmenšil o 0,4 percenta, dôvodom bol pokles výdavkov na konečnú spotrebu domácností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Česko, koruna, česká koruna
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Český hrubý domáci produkt (HDP) očistený o cenové vplyvy a sezónnosť bol vlani podľa predbežného odhadu o 0,4 percenta menší ako v roku 2022. Dôvodom bol pokles výdavkov na konečnú spotrebu domácností a zníženie zásob.

Naopak pozitívny vplyv na český HDP mal predovšetkým zahraničný dopyt. Hrubú pridanú hodnotu podporil najmä spracovateľský priemysel a informačné a komunikačné činnosti. Negatívne pôsobil obchod, doprava a segment ubytovacích a pohostinských služieb. Informoval o tom v utorok Český štatistický úrad (ČSÚ).

V poslednom štvrťroku minulého roka HDP medzikvartálne vzrástol o 0,2 percenta. Rast podporil hlavne zahraničný dopyt a po dlhom čase aj výdavky na konečnú spotrebu domácností,“ uviedol riaditeľ odboru národných účtov ČSÚ Vladimír Kermiet.

V oblasti tvorby hrubej pridanej hodnoty sa vo štvrtom štvrťroku minulého roka medzikvartálne darilo predovšetkým českému spracovateľskému priemyslu. Medziročne česká ekonomika počas októbra až decembra klesla o 0,2 percenta. V medziročnom porovnaní prevážil negatívny vplyv v oblasti tvorby hrubého kapitálu nad rastom zahraničného dopytu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Český statistický úřad