Európska centrálna banka zvýši úrokové sadzby, dôvodom je najvyššia miera inflácie za posledných 25 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska centrálna banka plánuje zvýšenie úrokov v júli a septembri. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska centrálna banka (ECB) po svojom zasadaní v Amsterdame vo štvrtok oznámila, že v júli prvý raz po 11 rokoch zvýši úroky.

Ďalšie zdvihnutie úrokových sadzieb predpokladá v septembri. ECB tak nasleduje iné centrálne banky vo svete a otáča svoju pozornosť od podpory ekonomiky počas pandémie na boj proti inflácii.

Koniec ekonomickým stimulom

ECB uviedla, že inflácia sa stala veľkou výzvou a oznámila, že na budúci mesiac ukončí svoj program ekonomických stimulov. Medziročná inflácia v eurozóne v máji stúpla na 8,1 percenta, čo je jej najvyššia úroveň od roku 1997. Cieľom ECB je udržiavať infláciu vo výške dve percentá.

Banka smerom nahor revidovala svoju prognózu tohtoročnej inflácie a odhaduje, že za celý rok bude v priemere 6,8 percenta.

Prognózy sa zhoršujú

Jej marcová predikcia rátala s tým, že priemerná inflácia v roku 2022 bude na úrovni 5,1 percenta. ECB zároveň zhoršila predpoveď hospodárskeho rastu.

Očakáva, že v tomto roku sa ekonomika eurozóny zväčší len o 2,8 percenta. Doteraz rátala s rastom hospodárstva bloku v roku 2022 o 3,7 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka