Matovič prepracoval budúcoročný rozpočet, vláda návrh schválila a opäť skúsi šťastie v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 66. schôdze
Minister financií Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 14. októbra 13:49

Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa v tomto roku zvyšujú o 1,5 mld. eur a celkové výdavky taktiež o 1,5 mld. eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok, ktorý schválila vláda. Zároveň ministri schválili aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

Bianco šek pre Matoviča

Ide o prepracované znenie pôvodného materiálu, ktorý vláda schválila ešte 26. septembra. Návrh však neprešiel hlasovaním v parlamente, pretože opozičným poslancom prekážalo, že strana vyšších výdavkov neobsahuje detailné určenie. Nie raz sa vyjadrili, že novelu zákona o štátnom rozpočte vnímajú ako bianco šek pre Igora Matoviča.

Vyššie výdavky chce vláda použiť na pomoc ľuďom a firmám. Úpravy v rozpočte zohľadňujú septembrovú prognózu Výboru pre daňové prognózy. Avšak akékoľvek nadpríjmy, ktoré prídu počas roka napríklad z lepšieho výberu daní, nie je možné použiť bez novelizácie štátneho rozpočtu.

Vyplatenie 13. dôchodkov

Do kapitoly rezortu práce by z celkovej výdavkovej sumy 1,5 mld. eur malo ísť 207,6 mil. eur na výplatu 13. dôchodkov a na kompenzácie pre ohrozené skupiny 190 mil. eur.

Do kapitoly rezortu hospodárstva by na pomoc firmám na základe schémy štátnej pomoci malo ísť 900 mil. eur. V kapitole všeobecná pokladničná správa bude na kompenzácie pre verejnú správu 200 mil. eur.

Ministri chcú vždy viac

Do budúcoročného štátneho rozpočtu sa jednotlivým ministerstvám zároveň nepodarilo „pretlačiť“ požiadavky vo výške cez 7 mld. eur. Ako povedal minister financií Matovič, dlhé týždne zástupcovia jednotlivých rezortov prichádzali so svojimi predstavami a potrebami.

A tieto každoročne podľa neho bývajú vyššie, než sú možnosti rozpočtu. „Požiadavky, ktoré ostali nenaplnené len na papieri, sú vo výške 7,5 mld. eur,“ povedal Matovič. Napriek tomu tento rozpočet bol podľa neho prijatý v úplnej zhode všetkými ministrami.

Pomoc ľuďom

Tiež skonštatoval, že výška deficitu štátneho rozpočtu je takmer identická s celkovou sumou pomoci ľuďom. Na rodinný balíček má ísť suma 1,2 mld. eur, na vyššie dôchodky 1,1 mld. eur, na vyššie mzdy učiteľom a štátnym zamestnancom 1 mld. eur, na zdravotnícke mzdy 400 mil. eur a na pomoc v boji s energetickou krízou 3,5 mld. eur. „Dokopy je to vyše 7 mld. eur, čo je blízko celému deficitu,“ dodal Matovič.

Ako uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), návrh štátneho rozpočtu na ďalšie roky je rozpočtom pomoci ľuďom. Zostavený je podľa neho tak, aby Slovensko zvládlo prejsť energetickou krízou.

„Verím, že poslanci v parlamente odložia politické tričká a uvedomia si výnimočnosť situácie. Dúfam, že získame podporu v parlamente,“ povedal Heger. Ako doplnil štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek, Slovensko je návrhom štátneho rozpočtu pripravené na všetky negatívne externality.

Prehĺbi sa deficit verejnej správy

Deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku dosiahnuť 6,44 % HDP. Celkové príjmy rozpočtu verejnej správy by v budúcom roku mali byť na úrovni 50,58 mld. eur a výdavky by mali tvoriť 58,45 mld. eur.

Deficit verejnej správy by tak mal byť v sume 7,87 mld. eur. Avšak rozpočet verejnej správy zahŕňa štátny rozpočet jednotlivých kapitol a rozpočty ostatných subjektov verejnej správy.

Samotný štátny rozpočet počíta s príjmami vo výške 26,7 mld. eur a výdavkami za 35,04 mld. eur. Schodok štátneho rozpočtu má v ďalšom roku dosiahnuť 8,34 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor Matovič
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR