Na Slovensku od začiatku tohto roka zbankrotovali stovky ľudí, krachujú najmä muži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankrot, peniaze
Tento článok pre vás načítala AI.

V prvom štvrťroku tohto roku zbankrotovalo 2 047 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje iba minimálny nárast o 0,44 %.

V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom, ich však v prvej štvrtine roka 2024 bolo menej o 21 %. V samotnom marci aktuálneho roka zbankrotovalo 573 Slovákov. V marci 2023 ich pritom bolo 1 076 a vo februári tohto roka 858.

Zbankrotovalo aj sedem manželských párov

„Zo štatistík za marec 2024 chceme upozorniť na skutočnosť, že zbankrotovalo 64 ľudí s trvalým pobytom na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Ľudia bez vlastného domova tak predstavovali 11,5 % z celkového počtu vyhlásených konkurzov. Zároveň sme zaznamenali aj bankrotujúcich sedem manželských párov a šesť príbuzenských väzieb,“ doplnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V minulom mesiaci bolo vyhlásených 556 konkurzov a 17 dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov bolo 91 % vyhlásených na majetok nepodnikateľov.

Najväčšia skupina dlžníkov

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, zbankrotovalo do konca marca 79 484 Slovákov.

Z celkového počtu osobných bankrotov vyhlásených v marci tohto roka pripadalo 374 na mužov a 199 na ženy. Najväčšou skupinou dlžníkov s osobnými bankrotmi boli medzi mužmi tridsiatnici a medzi ženami štyridsiatničky.

Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Prešovskom kraji, a to 110, najmenej ich bolo naopak v Trenčianskom kraji, iba 44.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit BureauCRIF SK