Progresívne Slovensko navrhuje novelu zákona, vďaka ktorej ľudia starajúci sa o nezaopatrené dieťa neprídu o dôchodkové nároky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
matka, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozičná poslankyňa Simona Petrík chce zaviesť dobrovoľné zdieľanie dôchodkových práv pre osoby starajúce sa o nezaopatrené dieťa. Členka klubu Progresívne Slovensko to navrhuje v novele zákona o sociálnom poistení. Tá sa podľa nej snaží vyriešiť ústavne garantované, a doteraz nenaplnené, právo na nediskriminačné správanie voči osobám vychovávajúcim deti a vykonávajúcim starostlivosť o dieťa.

Počas obdobia starostlivosti o nezaopatrené dieťa majú mať osoby spoločne sa starajúce o dieťa možnosť uzatvoriť dohodu o zdieľaných dôchodkových právach. To im obom umožní počas zákonom stanovenej doby zdieľať obdobie dôchodkového poistenia a zároveň osobný mzdový bod tak, aby získané individuálne dôchodkové nároky boli posudzované spoločne a prerozdeľované rovnakou mierou medzi starajúce sa osoby,“ vysvetľuje opozičná poslankyňa.

Právo na neznižovanie dôchodkových nárokov

Druhým mechanizmom upraveným v návrhu novely je zabezpečenie výkonu ústavne garantovaného práva na neznižovanie dôchodkových nárokov počas obdobia starostlivosti o dieťa.

Petrík navrhuje, aby vymeriavací základ pre platenie príspevkov na dôchodkové poistenie a následne na príspevok na starobné dôchodkové sporenie, bol počas poberania dávky materskej a rodičovského príspevku, zhodný s vymeriavacím základom, z ktorého bola vypočítaná dávka materskej, teda z predošlej mzdy.

Minimálne by to malo byť na súčasne platnej úrovni vo výške 60 % všeobecného vymeriavacieho základu spred dvoch rokov.

Pozitívne vplyvy návrhu

Návrh má podľa opozičnej poslankyne jednoznačne pozitívne vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu a podporuje reťazové pôrody, kde má žena – matka motiváciu mať za sebou dve deti, keďže neprichádza o dôchodkové nároky v dôsledku návratu na trh práce s nižšie platenou prácou alebo na kratší úväzok.

Návrh tak zabezpečuje, aby obdobie starostlivosti o dieťa nemalo negatívny efekt na dôchodkové nároky osoby riadne sa starajúcej o dieťa a zároveň znižuje náklady obetovaných príležitostí pre vyššie príjmové osoby, ktoré by stratili v dôsledku dlhšieho výpadku z trhu práce dôchodkové nároky,“ tvrdí Petrík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Simona Petrík
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko