Slováci ušetria výrazne menej než priemer eurozóny, dve krajiny EÚ majú negatívnu mieru úspor 

Úspory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci ušetria iba 5,3 % svojich čistých príjmov. Je to výrazne menej než priemer eurozóny. V susedných štátoch si dokážu usporiť výrazne viac.

Kým Maďarom ostáva 13,4 percenta výplaty, Česi si ušetria 16,4 percenta zo svojich čistých príjmov. Poukázal na to európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý sa zameral na to, aký objem peňazí si Európania dokázali ušetriť v roku 2022 zo svojho disponibilného príjmu.

Dôvodom nízkych úspor môže byť inflácia

Disponibilný príjem domácností je podľa definície Eurostatu to, čo majú domácnosti k dispozícii na výdavky a úspory po zdanení a transferoch. V roku 2022 domácnosti v EÚ ušetrili v priemere 12,7 % svojho disponibilného príjmu. Pri pohľade len na krajiny v eurozóne miera úspor bola mierne vyššia, a to 13,7 %.

Slovensko skončilo v rebríčku krajín Európskej únie na šiestej najhoršej priečke. Dôvodom, prečo je miera úspor nízka, môže byť podľa investičného analytika spoločnosti KBC Asset Management Rastislava Kráľa aj vysoká inflácia, ktorá je pre zloženie spotrebného koša na Slovensku výrazne vyššia oproti priemeru eurozóny. To spôsobilo podľa neho pokles reálnych miezd Slovákov.

Reálne mzdy by mali rásť

Podľa prognóz Národnej banky Slovenska by sa reálne mzdy mali vrátiť k rastu začiatkom budúceho roka. Vtedy centrálna banka očakáva aj výraznejší pokles inflácie.

Navyše, slovenskí spotrebitelia pri rastúcich cenách nezmenili svoje spotrebiteľské správanie a rastúce ceny nákupov tak pokrývali na úkor tvorby úspor,” doplnil Kráľ.

Negatívnu úsporu majú dve krajiny

Najviac si dokážu usporiť Nemci, a to 19,91 %, ďalej Holanďania s podielom 19,44 % a Luxemburčania s podielom 18,14 %. Negatívnu mieru úspor majú dve krajiny EÚ, a to Poľsko a Grécko.

To znamená, že obyvatelia týchto štátov míňajú viac ako zarábajú, preto si požičiavajú alebo postupne čerpajú úspory, ktoré si nahromadili v minulosti. Dáta tiež ukázali, že Európania v roku 2022 ušetrili menej ako v roku 2021. Po pandémii totiž rástla najmä spotreba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Kráľ
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurostatKBC Asset Management SlovenskoNárodná banka Slovenska