Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky, štát dopredal dlhopisy za 44,2 milióna eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si požičalo ešte ďalšie finančné prostriedky. Ako ďalej informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), v utorkovom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 44,2 mil. eur.

K dispozícii pritom bola suma 106,7 mil. eur. V pondelkovej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 567,1 mil. eur. Dopyt pritom dosiahol niečo vyše 1,1 mld. eur. Celkovo tak tohtotýždňové aukcie dosiahli sumu 611,3 mil. eur.

Najvýhodnejšie podmienky

Emisný kalendár ARDAL je tento rok viac aktívny, ako bolo zvykom v poslednom desaťročí, no faktom je, že situácia na trhu s domácimi dlhopismi je aj podstatne odlišnejšia. Nulové sadzby sú dávna minulosť,“ skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Sú tu podľa neho viaceré externé a domáce faktory, ktoré sa podpisujú pod snahou vládnej agentúry o zabezpečenie čo možno najvýhodnejších podmienok. Ako dodal Boháček, investori síce vnímajú negatívne domáce dlhové a eventuálne aj politické výhľady, ako protesty a spoločenskú nespokojnosť, no na druhej strane ich nepretavujú do vyšších prirážok pri financovaní.

Jeden z najvyšších deficitov

Od začiatku roka už agentúra predala dlhopisy za zhruba 3,4 miliardy eur. Za celý rok si štát plánoval požičať asi 10 mld. eur, no podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša bude to pravdepodobne možno skôr okolo 11 mld. eur.

Agentúra musí brať do úvahy aktuálne splatný dlh, situáciu na trhu ako aj stále rastúce fiškálne plány novej vlády v tomto roku. A to pri už aj tak jednom z najvyšších deficitov v EÚ. Agentúra sa preto snaží zabezpečiť likviditu vcelku prezieravo už v prvej polovici roka, pred letnými prázdninami,“ konštatuje Gábriš.

Výhodnejšie pôžičky

V eurozóne vstúpili za posledné týždne na trh viaceré krajiny. Dá sa podľa Gábriša povedať, že takmer všetky si požičali relatívne lepšie ako my. Napríklad minulý týždeň si Španielsko s ratingom o dva stupne nižším od Moody’s požičalo na zhruba 3 roky takmer o 30 bodov lacnejšie ako Slovensko.

Podobne Taliansko, ktoré má známku až o štyri stupne nižšiu, si dokázalo požičať asi o 11 bodov lacnejšie. „Pre korektnosť treba povedať, že tu je splatnosť talianskych asi o štyri mesiace kratšia ako slovenských,“ doplnil ekonóm.

Grékom sa zlepšuje rating

Najzaujímavejší je však podľa neho pohľad na výsledok aukcie v Grécku. Krajina, ktorá má ešte stále od Moody’s hodnotenie v špekulatívnom pásme, si dokázala požičať na obdobie ešte o rok dlhšie ako Slovensko za nižšiu cenu. Cena, ktorú platili Gréci, je až o 41 bodov nižšia ako naša.

Aj na tom vidno, že trhy už hodnotia riziko Grécka úplne inak. Slovensko teda v tomto zmysle nie je na gréckej ceste, ale je úplne v protismere. Keďže Grékom sa rating zlepšuje a rizikové prirážky znižujú,“ hovorí Gábriš.

Vyšší záujem o aukcie

Zároveň si Grécko a Španielsko v tomto mesiaci dokázali lacnejšie požičať aj niečo viac ako 9 rokov. Gréci zaplatili menej asi o 21 bázických bodov a Španieli asi o 40 bodov.

Najmä o grécke aukcie je záujem výrazne vyšší ako o naše, alebo aj ktorékoľvek iné obdobné z eurozóny keďže dopyt prevyšuje ponuku aj tri a pol násobne,“ uzavrel Gábriš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek GábrišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityČSOB banka