Zamestnávateľom sa darí plniť si záväzky, výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie garančných dávok medziročne klesli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: koláž SITA webnoviny

Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára až októbra tohto roka priemerne mesačne 53 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 1,35 milióna eur.

V porovnaní s januárom až októbrom minulého roka ide o pokles o 56 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o viac ako 1 milión eur. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa