Kia oslavuje 20 rokov pôsobenia na Slovensku, vyrobila u nás viac ako štyri milióny automobilov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Závod Kia v Tepličke nad Váhom
Areál závodu Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom. Foto: SITA/Radim Ziman
Tento článok pre vás načítala AI.

Kia Slovakia si v týchto dňoch pripomína 20. výročie od svojho príchodu na Slovensko. Samotná spoločnosť vznikla vo februári 2004, k podpisu investičnej zmluvy medzi Kia Corporation a vládou SR prišlo 18. marca toho istého roku.

Dôležitý míľnik

Výstavba závodu v Tepličke nad Váhom trvala necelé dva roky a sériová výroba bola zahájená koncom roka 2006. Ako ďalej pre agentúru SITA zhrnul hovorca fabriky Tomáš Potoček, odvtedy vyrobila Kia na Slovensku už viac ako 4 milióny automobilov a 7 miliónov motorov. Celková výška investície od roku 2004 presiahla 2,3 mld. eur.

V minulom roku automobilka dosiahla dôležitý míľnik vo svojej histórii, keď z jej výrobných liniek zišlo rekordných 350 224 vozidiel. Hlavnými exportnými krajinami pre Kia Slovakia sú veľké ekonomiky v Európe ako napríklad Veľká Británia, Nemecko či Španielsko.

Plánované investície

Spoločnosť stabilne zamestnáva približne 3 800 zamestnancov, hlavne zo žilinského regiónu, ktorí sa podieľajú na výrobe modelov Ceed a Sportage,“ doplnil Potoček. Model Ceed značka Kia exkluzívne vyrába iba v závode v Tepličke and Váhom a spolu s modelom Sportage patria už niekoľko rokov k najpredávanejším modelom značky v Európe.

Automobilka pritom v najbližšom období plánuje výrazné investície. Chce rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne úpravou a doplnením aktuálnej výrobnej linky pre výrobu všetkých modelov automobilov tak, aby umožňovala výrobu súčasných modelov vozidiel Ceed a jeho karosárske verzie (Ceed, XCeed, ProCeed a Ceed Sportswagon), Sportage a jeho elektrifikované verzie a zároveň výrobu dvoch nových, plne elektrických modelov vozidiel, jedného v nižšej strednej triede a jedného v triede SUV.

Rozvoj elektromobility

Fabrika už na podporu rozvoja elektromobility získala od štátu aj investičný stimul vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške takmer 30 mil. eur. Celkovo plánuje preinvestovať takmer 108 mil. eur, jej produkcia by mala vzrásť o 36 %.

Začatie výroby odhaduje na jún 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity na december 2028. V priamej súvislosti s investičným zámerom nevytvorí nové pracovné miesta, má však povinnosť zachovať tie existujúce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Potoček
Firmy a inštitúcie Kia Slovakia