Šikana na školách je stále častým problémom, komisár pre deti podniká kroky k jej efektívnejšiemu riešeniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad komisára pre deti podniká kroky k efektívnejšiemu riešeniu šikany na školách. Úrad predstavil doterajšie zhrnutie aktivít pri realizácii Akadémie prevencie šikany, ktorú spustili v druhom polroku uplynulého školského roka.

Komisár pre deti v rámci prednášok oslovil viac ako tritisíc detí, viac ako 900 členov školských podporných tímov, sociálnych a pedagogických pracovníkov, 115 rodičov, 50 sudcov, vyšších súdnych úradníkov, prokurátorov a mediátorov, 250 riaditeľov základných škôl, 450 riaditeľov a zamestnancov centier pre deti a rodiny.

Prevencia a riešenie šikany

„Tento inovatívny projekt sa zameriava na prevenciu a riešenie šikany prostredníctvom moderných foriem prednášok a úzkej spolupráce s rôznymi odbornými skupinami a inštitúciami, ktoré školíme, aby dokázali šikanu nielen správne identifikovať, ale aj na ňu správne reagovať a poskytnúť odbornú pomoc,“ informoval úrad s tým, že o tému bol od začiatku veľký záujem,

Úrad komisára pre deti tak vytvára priestor pre školenie podporných tímov na školách, učiteľov a riaditeľov. Cieľom je, aby sa naučili efektívne komunikovať a odborne vzdelávať v poskytovaní prvej pomoci.

„Takto vyškolené podporné tímy budú schopné eliminovať problém šikany na školách,“ myslí si úrad, ktorý v tejto súvislosti nadviazal aj úzku spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Potrebný nadrezortný prístup

Detský ombudsman je presvedčený, že vytvorenie systému riešenia šikany si vyžaduje nadrezortný prístup, a preto zorganizovali stretnutia so štátnymi tajomníkmi z rezortov vnútra, spravodlivosti, sociálnych vecí, zástupcami Generálnej prokuratúry, splnomocnencom vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a splnomocnencom pre rómske komunity.

S týmto aktivitami bude Úrad komisára pre deti pokračovať opäť v septembri a plánuje rozšíriť osvetové aktivity do viacerých slovenských regiónov. V priebehu leta plánujú dokončiť edukatívny materiál k tejto problematike tak, aby bol v septembri k dispozícii.

„Súčasne počítame s rozširovaním spolupráce na celom Slovensku, pričom budeme pamätať aj na medzinárodnú spoluprácu s detskými ombudsmanmi. Veríme, že tieto aktivity prispejú k zlepšeniu prostredia v školách a k efektívnejšiemu riešeniu šikany na Slovensku,“ uzavrel Úrad komisára pre deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRMV Ministerstvo vnútra SRÚrad komisára pre detiZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)