Slovensko má v Šanghajskom rebríčku len jedinú vysokú školu, Česko sedem

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa ako jediná zo Slovenska umiestnila v Šanghajskom rebríčku, ktorý hodnotil vyše dvetisíc vysokých škôl. Ako agentúru SITA informovala odborná referentka Alexandra Kuliková z UK, univerzita sa tento rok umiestnila na zdieľanom 601. až 700. mieste.

Števček berie rebríčky s rezervou

Najlepšou univerzitou sveta je podľa rebríčka akademického hodnotenia svetových univerzít (Academic Ranking of World Universities), známom ako Šanghajský rebríček, Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa v rebríčku umiestnilo sedem univerzít, najlepšie hodnotená bola Univerzita Karlova v Prahe.

Rektor UK Marek Števček tvrdí, že akademické rebríčky sú orientačným znakom kvality univerzít a umiestnenie vždy závisí od konkrétnych kritérií.

Rebríčky teda berie s rezervou. Napriek tomu je hrdý, že sa univerzite podarilo dostať medzi 700 najlepších svetových univerzít. „Vo svete existuje niekoľko desiatok tisíc univerzít, takže odhadujeme, že patríme medzi dve percentá najlepších,“ poukázal.

Šesť ukazovateľov

Rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií. Na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov, ktoré zohľadňujú napríklad mieru citácií či publikačnej činnosti.

Števček uviedol, že ich cieľom je neustále zlepšovať kvalitu výučby a vedy. „Z pohľadu vzdelávania sme za ostatný rok urobili značný pokrok v skvalitňovaní online vzdelávania, čo nám pomáha aj pri zvládaní pandémie. V oblasti vedy zavádzame napríklad projekt inkubátora nápadov v spolupráci s komerčným sektorom vo Vedeckom parku UK, plánujeme spustiť projekt oslovujúci špičkových postdoktorandov a sme úspešní pri získavaní prestížnych európskych grantov Horizont 2020, kde sme doteraz participovali na 22 projektoch,“ priblížil.

V roku 2018 sa okrem UK do rebríčka na zdieľanom 801. až 900. mieste dostala aj Slovenská technická univerzita v Bratislave. Ako poznamenala Kuliková, od roku 2017 sa UK umiestnila v tomto rebríčku najlepšie a polepšila si o dva stupne, teda o sto až dvesto miest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra KulikováMarek Števček