Viac ako polovica absolventov stredných škôl pokračuje v ďalšom štúdiu, nezamestnaných je asi päť percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako polovica absolventov stredných škôl na Slovensku pokračuje v ďalšom štúdiu. Vyplýva to z novej interaktívnej aplikácie z dielne Inštitútu sociálnej politiky ministerstva práce, ktorá analyzuje posledné štyri ročníky absolventov.

Tridsať percent stredoškolákov si našlo prácu, pričom šesť z desiatich absolventov si našli prácu v klasickom zamestnaní, viac ako 17 % pracuje ako samostatne zárobkovo činná osoba a desať percent na dohodu.

Nezamestaných len päť percent

Takmer sedem percent mladých ľudí, ktorí ukončili strednú školu a pracujú, si našli prácu v zahraničí. Nezamestnaných je zhruba päť percent absolventov stredných škôl.

Najviac absolventov si našlo prácu v priemyselnej výroby, na druhom mieste sa nachádza oblasť veľkoobchodu a maloobchodu, či v oblasti opráv áut a motocyklov. Na treťom mieste je najväčší záujem o odvetvie zdravotníctva a sociálnej pomoci. Kým stredoškoláci, ktorí ukončili školu v roku 2018/2019, priemerne zarábali 882 eur, absolventi z roku 2022 mali priemernú mzdu 1 158 eur.

Užitočné informácie

„Prepojením administratívnych údajov evidovaných v rôznych informačných systémoch štátnej správy sa nám podarilo zmapovať, ako sa darilo uplatňovať na trhu práce absolventom slovenských stredných škôl v priebehu prvého roka od ukončenia štúdia,“ upresnil Michal Tomajko, spoluautor interaktívnej aplikácie.

Údaje o uplatnení stredoškolských absolventov budú nielen zaujímavé, ale aj užitočné pre samotné školy, žiakov a rodičov, pre zriaďovateľov škôl, pre zamestnávateľov a aj pre širokú verejnosť. V neposlednom rade pomôžu tieto informácie tým, ktorí sa rozhodujú, aké stredoškolské štúdium si majú zvoliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút sociálnej politiky