Marušák ako "blízky komplic" Marosza nemôže byť riaditeľom SPF. Hlas-SD vyzýva Čaputovú, aby konala

Ján Marosz
Zľava v popredí: Generálny riaditeľ SPF Ján Marosz a premiér Eduard Heger. Foto: SITA/Branislav Bibel

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva prezidentku, aby zablokovala vymenovanie Petra Marušáka na post generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Strana apeluje, aby zamedzila odvolanej vláde dosadiť ďalšieho politického nominanta do tejto významnej inštitúcie, spravujúcej každý štvrtý hektár ornej pôdy a štátny majetok v hodnote miliárd eur.

Blízky „komplic“ Marosza

Podľa opozičnej strany je víťaz výberového konania blízkym komplicom súčasného šéfa SPF Jána Marosza, ktorý je podozrivý zo závažného zlyhania pri vedení fondu a zo zamestnávania skrachovaných politických nominantov OĽaNO.

Podľa Hlasu-SD bude úlohou Marušáka zametať dôkazy o korupčnej činnosti OĽaNO. Informovala o tom hovorkyňa Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.

Je v konflikte záujmov

„Víťaz zmanipulovaného výberového konania je blízkou osobou súčasného šéfa SPF, ktorého pôsobenie budú preverovať orgány činné v trestnom konaní. Je neakceptovateľné, aby úrad vlády odvolaného premiéra Hegera pretláčal tohto človeka na šéfa SPF päť mesiacov pred voľbami. Je jasné, že jeho úlohou bude ničiť dôkazy o korupčnej činnosti súčasného šéfa SPF Marosza, ktorého pôsobenie na fonde charakterizuje neodbornosť, rodinkárstvo a absolútna netransparentnosť,“ povedal poslanec NR SR a člen predsedníctva Hlas Róbert Puci.

Dodal, že Marušák sa dostal na SPF iba nedávno na základe známostí. Dovtedy pôsobil ako agropodnikateľ, čo sa považuje za konflikt záujmov, nakoľko sám sebe prenajíma pozemky, ktoré papierovo prepísal na rodinu.

Odmieta poskytovať informácie

Puci upresnil, že ani mimovládne organizácie Marušáka neodporúčajú vymenovať. Vo výberovej komisii získal len tri z piatich hlasov, vďaka hlasovaniu zástupcu Úradu vlády, ktorého podľa informácií Hlasu nominoval do komisie osobne riaditeľ úradu vlády Július Jakab.

„Sme presvedčení, že konanie súčasného šéfa SPF budú čoskoro preverovať orgány činné v trestnom konaní a je nevyhnutné, aby s nimi úrad plne spolupracoval. To sa v prípade vymenovania Petra Marušáka nestane. Už počas jeho terajšieho pôsobenia na SPF protiprávne odmieta poskytovať informácie poslaneckému prieskumu, ktorý si plní ústavou danú kontrolnú činnosť,“ uzavrel Puci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MaroszJúlius JakabPatrícia Medveď MacíkováPeter MarušákRóbert PuciZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSlvoenský pozemkový fond (SPF)