Fiškálna bilancia sa podľa Moody´s tento rok výrazne zhorší, Slovensku ostal rating s negatívnym výhľadom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Moody's
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ratingová agentúra Moody’s v najnovšom hodnotení ponechala Slovensku nezmenený rating na úrovni A2 s negatívnym výhľadom. Hodnotenie už z časti zohľadňuje nástup novej vlády a jej záväzok na konsolidáciu verejných financií.

Keďže konkrétne opatrenia a ich parametre ešte len budú predstavené, agentúra zostáva v ďalších hodnoteniach opatrná. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Nárast HDP o 1,3 percenta

Potvrdenie ratingu odráža solídnu ekonomickú silu krajiny s vysokou úrovňou HDP na obyvateľa a tiež dynamický trend rastu.

Napriek náročnému medzinárodnému prostrediu Moody’s očakáva, že reálny HDP Slovenska bude rásť v tomto roku o 1,3 %.

V nasledujúcich rokoch by však mal byť rast výraznejší. V roku 2024 o 2,1 % a v roku 2025 o 2,6 %, keďže domáci dopyt bude ešte výraznejšie ťažiť z oživenia reálnych miezd a najmä zo zvýšených investícií. V strednodobom horizonte Moody’s očakáva, že rast reálneho HDP môže dosahovať úroveň 2,5 %.

Zákon o rozpočte na rok 2024

„Agentúra Moody’s berie na vedomie záväzok novej vlády zlepšiť verejné financie Slovenska v kontexte reaktivácie európskych fiškálnych pravidiel od roku 2024. Rozpočtový vplyv nedávno predstavených prvých opatrení na zvýšenie príjmov, vrátane odvodu zo zisku bánk, zvýšenie daní pre vysoko zarábajúcich, vlastníkov nehnuteľností a niektoré výdavkové položky (nové benefity pre dôchodcov) v tejto fáze nie sú známe, čo vyvoláva otázky týkajúce sa veľkosti úpravy, jej časového rozpätia a presného zloženia. Navyše stále nie je jasné, či parlament stihne schváliť návrh zákona o rozpočte na rok 2024 do konca tohto roka,“ uvádza agentúra vo svojej správe.

Moody’s očakáva, že sa fiškálna bilancia Slovenska tento rok výrazne zhorší, a to na úroveň 6,0 % HDP. Keďže sa očakáva, že väčšina opatrení, o ktorých sa už rozhodlo, bude mať trvalý vplyv na fiškálne parametre Slovenska, Moody’s odhaduje, že deficit dosiahne 6,5 % HDP v roku 2024 a zníži sa na úroveň 5,7 % HDP v roku 2025.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMoody's