Rodičovský dôchodok dostane v júni ďalších 23-tisíc penzistov, minulý mesiac ich vyplatili takmer 852-tisíc

dôchodok, dôchodky, peniaze, dôchodcovia
Foto: ilustračné, Getty Images

Sociálna poisťovňa priznala a jednorazovo 1. júna tohto roka zasiela rodičovský dôchodok ďalším takmer 23-tisícom poberateľom dôchodkov. Ide o tých penzistov, ktorí poberajú starobný dôchodok a invalidný dôchodok vyplácaný po dovŕšení dôchodkového veku. Dostanú ho v týchto dňoch na účet v banke alebo v hotovosti.

Nárok na rodičovský dôchodok

Dôchodcovia, ktorým Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok v hotovosti, si môžu rodičovský dôchodok prevziať spolu s dôchodkom už v deň jeho splatnosti, alebo aj skôr, keďže rodičovský dôchodok „bude čakať“ na vyplatenie na pošte. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

V tomto kole priznávania nároku na rodičovský dôchodok Sociálna poisťovňa posúdila tých poberateľov, ktorí neboli zahrnutí v úvodnom májovom hromadnom spracovaní a tiež poberateľov invalidných a predčasných starobných dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek v júni tohto roka.

Maximálna suma

V máji vyplatila Sociálna poisťovňa takmer 852-tisíc rodičovských dôchodkov. O dávku nie je potrebné osobitne žiadať. Zákonná lehota na posúdenie nároku na rodičovský dôchodok v tomto roku je do 30. septembra.

Nárok na rodičovský dôchodok nevznikol 240-tisíc poberateľom, najčastejšie z dôvodu, že dieťa v roku 2021 nebolo poistené na dôchodkové poistenie, resp. do 28. februára tohto roka doručilo Sociálnej poisťovni vyhlásenie, ktorým nárok na dávku rodičovi odoprelo.

Maximálna suma rodičovského dôchodku v tomto roku pre jedného rodiča za jedno dieťa je 21,80 eur mesačne. Úhrnná splátka rodičovského dôchodku pri maximálnej sume rodičovského dôchodku za rok 2023 je v tomto prípade 261,60 eur. Sociálna poisťovňa v tomto roku vypláca rodičovský dôchodok v jednej úhrnnej splátke, od roku 2024 ho bude vyplácať mesačne v rovnakom termíne ako dôchodok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa