Vývoj zamestnanosti začína robiť analytikom vrásky na čele, populácia starne a mladí odchádzajú do zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť, nezamestnaní
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemerná zamestnanosť dosiahla v poslednom štvrťroku minulého roka viac ako 2,443 milióna osôb. Medziročne tak počet zamestnancov a podnikateľov vzrástol o 0,3 %. Po očistení o sezónne vplyvy počet zamestnaných osôb v porovnaní s posledným štvrťrokom 2022 vzrástol o 0,2 % a medzikvartálne o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Starnutie populácie

Už čoskoro však budeme pozorovať pokles zamestnanosti aj celkový úbytok pracovnej sily, a to najmä v dôsledku starnutia populácie,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Keďže Slovensko nie je pre zahraničných pracovníkov zaujímavou krajinou a tisíce mladých Slovákov odchádzajú študovať či pracovať do zahraničia, pracovná sila bude u nás stále viac chýbať a obmedzovať tak potenciál nášho hospodárstva,“ vyzdvihuje Horňák.

Trh práce naďalej ukazuje svoju odolnosť a zamestnanosť aj v štvrtom štvrťroku minulého roka mierne rástla. Mesačné dáta za vybrané odvetvia však naznačujú, že počet pracujúcich klesal vo väčšine základných odvetví,“ uvádzajú analytici Národnej banky Slovenska. Po niekoľkých štvrťrokoch rastu sa zastavilo zamestnávanie v stavebníctve.

Pokles v počte pracujúcich

Spomaľovanie ekonomickej aktivity u našich obchodných partnerov sa prejavuje pokračujúcim poklesom v počte pracujúcich v exportne orientovanom priemysle. V údajoch o zamestnanosti sa zatiaľ neprejavilo rekordné množstvo žiadostí o predčasný starobný dôchodok. Pravdepodobne to bude vidieť až v číslach za prvý štvrťrok tohto roka,“ vysvetľujú.

Detailné údaje o štruktúre rastu zamestnanosti za minulý rok budú k dispozícii až začiatkom marca.

Pohyby v evidencii úradov práce sa síce v druhej polovici roka zintenzívnili, noví nezamestnaní na silnom trhu práce však evidenciu pomerne rýchlo i opúšťajú,“ dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Zamestnanosť i nezamestnanosť tak viacej menej stagnujú, resp. len nepatrne sa zlepšujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRUniCredit Bank