iPhone 12 budú preverovať aj ďalšie európske krajiny, opravné aktualizácie budú monitorovať

Iphone pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po tom, čo francúzska vládna kontrolná agentúra nariadila spoločnosti Apple, aby stiahla z francúzskeho trhu telefón iPhone 12, oznámilo aj niekoľko ďalších európskych krajín, že preskúmajú obavy, že zariadenie vyžaruje príliš veľa elektromagnetického žiarenia.

Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého tento problém skúmajú aj Belgicko, Holandsko a Nemecko.

Dôkazy o dodržiavaní predpisov

Francúzsky regulačný orgán dal technologickému gigantovi na reakciu na vyšetrovanie dva týždne. Spoločnosť Apple však tvrdí, že poskytla dôkazy o tom, že dodržiava predpisy týkajúce sa žiarenia.

Belgická vláda poverila svoj regulačný orgán, aby preskúmal, či iPhone 12, ktorý uviedli na trh v roku 2020, predstavuje zdravotné riziko.

Holandská agentúra pre digitálnu infraštruktúru (RDI) uviedla, že na základe francúzskych testov niet pochýb o prekročení úrovne žiarenia. Plánuje preto kontaktovať spoločnosť Apple, no dodala, že „nie je žiadne akútne bezpečnostné riziko“.

Nemecká sieťová agentúra BNetzA pre BBC uviedla, že francúzske vyšetrovanie by mohlo viesť k opatreniam, ktoré by sa vzťahovali na všetky členské štáty Európskej únie (EÚ).

Spojené kráľovstvo v nadväznosti na francúzsky zákaz neoznámilo žiadne opatrenia, konštatuje BBC.

Monitorovanie aktualizácií

Francúzska Národná agentúra pre frekvencie, ktorá dohliada na rádioelektrické frekvencie, ako aj na vystavenie verejnosti elektromagnetickému žiareniu, v utorok vo vyhlásení vyzvala spoločnosť Apple, aby „implementovala všetky dostupné prostriedky na urýchlené odstránenie tejto poruchy“.

Opravné aktualizácie iPhonu 12 bude agentúra podľa vyhlásenia monitorovať a ak nebudú fungovať, „Apple bude musieť stiahnuť“ už predané telefóny.

Agentúra, ktorá je známa pod francúzskou skratkou ANFR, uviedla, že skontrolovala 141 mobilných telefónov vrátane Apple iPhone 12 na elektromagnetické vlny, ktoré ľudské telo dokáže absorbovať.

Počas testov telefónu v ruke alebo vo vrecku pritom zistila úroveň absorpcie elektromagnetickej energie 5,74 wattu na kilogram, čo je viac ako je norma Európskej únie na úrovni štyroch wattov na kilogram.

Telefón podľa agentúry spĺňal limit, keď posudzovali úroveň žiarenia prístroja uloženého v bunde alebo v taške.

Apple zistenia spochybnila

Spoločnosť Apple tieto zistenia spochybnila a uviedla, že zariadenie spĺňa všetky predpisy týkajúce sa žiarenia. iPhone 12, ktorý uviedla na trh koncom roka 2020, bol podľa nej certifikovaný viacerými medzinárodnými orgánmi a spĺňa všetky platné predpisy a normy pre žiarenie na celom svete.

Americká technologická spoločnosť tiež uviedla, že francúzskej agentúre poskytla viaceré laboratórne výsledky vykonané samotnou spoločnosťou aj laboratóriami tretích strán, ktoré dokazujú, že telefón spĺňa predpisy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa BBC uvádza, že sa uskutočnilo veľké množstvo štúdií na posúdenie možných zdravotných rizík mobilných telefónov.

„Dosiaľ neboli zistené žiadne nepriaznivé účinky na zdravie spôsobené používaním mobilných telefónov,“ uvádza na svojej webstránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleEU Európska úniaSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)