Národniari trvajú na každomesačnom rodičovskom dôchodku, penzisti nemusia tŕpnuť pri čakaní na koncoročný trinásty dôchodok

SNS: Nominovala ministra životného prostredia
Zvolení poslanci parlamentu za stranu Slovenská národná strana (SNS), zľava: Rudolf Huliak, predseda SNS Andrej Danko a novozvolený minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská národná strana (SNS) trvá na vyplácaní rodičovského dôchodku a zároveň sa teší z vyplácania trinásteho dôchodku.

Ak sa podľa národniarov raz zaviedol sociálny inštitút, ktorý pomáha seniorom vďaka ich deťom, je potrebné ho ponechať, pokiaľ sa nenájde iný spôsob, ako pomôcť tejto rizikovej skupine ľudí.

Zachovať chcú všetky príspevky

„Je predsa logické, že seniori, ktorí dostávajú každý mesiac bonusy k dôchodku, tak sa vedia nastaviť na lepšiu a udržateľnejšiu životnú úroveň. Rodičovský dôchodok prichádza seniorom každý mesiac, a preto nemusia dvanásť mesiacov tŕpnuť, či sa dočkajú sľúbeného trinásteho dôchodku,“ vyhlásila SNS. Strana je za zachovanie všetkých príspevkov k dôchodku.

„No v budúcnosti sa nesmie šetriť na ľuďoch, ktorí sú odkázaní aj tak na pomoc štátu alebo ich rodín a známych. Veľa z nich sa ocitá v samote,“ uviedla SNS.

Podľa koaličnej strany je preto potrebné, aby sa aj vďaka vyšším dôchodkom, ktoré by bolo dobré naviazať na vyššiu priemernú mzdu, mohli aktívne zapájať do spoločenského života, nielen rátať eurá, či im vyjde viac na chlieb, lieky či nájomné s energiami.

Rodičovský dôchodok

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) navrhuje zrušiť súčasnú podobu rodičovského dôchodku. Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu živnostníka.

Po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov. Minister práce chce týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chce použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov.

Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku môže od začiatku tohto roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov.

Suma je zastropovaná

Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.

Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSNS Slovenská národná strana